کنگروخواص ان

گیاه کنگرازتنوع بسیارزیادی برخورداراست.در روستای سربندان بیش ازده نوع گیاه کنگرقابل شناسایی است.از میان انواع گیاه کنگردو نوع کنگرادم(درزبان اهالی سربندان) و کنگر ماست به نوعی مصرف خوراکی دارند.کنگر ماست به ندرت مورداستفاده قرار می گیرد وزمانی که ساقه ان بلند می شودپس ازکندن پوست ساقه خورده می شود.برخی نیز ترجیح می دهندخرد کرده ساقه پوست کنده رابا ترکیب ماست بخورند.گیاه کنگری که تقریبا”درتمام ایران مصرف خوراکی داردبه نام خالص کنگرشناخته می شودومعمولا”درفصل بهار و ماه اردیبهشت در اکثر سبزی فروشی ها و میوه فروشی ها به فروش   می رسد.در روستای سربندان گیاه کنگراز پایان فروردین تا پایان اردی بهشت به وفور یافت می شود.

وپس از ان این گیاه پیرو زخیم شده و قابلیت استفاده برای انسان را ندارد.درسال های دورتراز ماه خرداد به بعد این گیاه رابرای خوراک دام به صورت تازه وخشک شده ذخیره می کردند.

بوته کنگرتازه جوانه زده

در زمین هایی که در پاییزشخم خورده باشندجوانه های کنگربا ساقه های بلند و سفید می رویند و برگهای تیغ داران رشد نکرده وبه سادگی قابل پاک کردن هستند.

روشهای مصرف کنگر

۱-پس از پاک کردن کنگر و شستن ان کنگر ها را مانند کرفس خرد می کنند و پس از تف دادن درروغن

خورش کنکردرست می کنند.

۲-کنگرخرد و سرخ شده را در فریزر نگهاری می کنند وهنگام پخت قورمه سبزی ان را با سبزی قورمه مخلوط می کنند.خورش قورمه سبزی با ترکیب کنکر بسیار خوشمزه ترازقورمه سبزی معمولی است.

۳-خوردن کنکر پاک کرده به صورت خام به تنهایی و یا ترکیب ان با سالاد کاهو.

۴-پختن کوکوی کنگر. کوکوی کنگربسیارخوشمزه و لذیذ می شود.

بوته کنگربزرگ شده و غیر قابل استفاده

خورش کنگر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به: ناوبری, جستجو

خورش کنگر یکی از انواع خورش‌ها در آشپزی ایرانی است.

مواد لازم برای تهیه خورش کنگر [ویرایش]

  • گوشت خرد کرده
  • پیاز ساطوری
  • کنگر تیغ گرفته و خرد شده
  • نعنا و جعفری ساطوری
  • آب‌غوره
  • نمک و فلفل و روغن

طرز پخت خورش کنگر [ویرایش]

پیاز را با کمی روغن در دیگ تفت می‌دهند تا کمی رنگ بگیرد. گوشت را اضافه می‌کنند و ۵-۶ دقیقه تفت می‌دهند. سپس ۳ پیمانه آب می‌ریزند تا بحوشد و در دیگ را می‌گذارند تا گوشت ۳ ساعت بپزد. کنگر خرد شده را ۵-۶ دقیقه روی آتش ملایم تفت می‌دهند. سپس نعنا و جعفری را اضافه می‌کنند و ۱۰ دقیقه دیگر تفت می‌دهند و کنار می‌گذارند. پس از اینکه گوشت ۲ ساعت پخت کنگر و سبزی سرخ کرده را همراه با آب‌غوره و نمک و فلفل اضافه می‌کنند. در ۱۵ دقیقۀ آخر اگر لازم باشد آتش را زیاد می‌کنند تا خورش به روغن بنشیند.

در کتاب هنر آشپزی، تألیف رزا منتظمی این خورش با لپه و لیمو عمانی نیز درست می‌شود. پس از اینکه گوشت و پیاز را تفت می‌دهند به آن لپه اضافه می‌کنند و کمی رب‌گوجه‌فرنگی به آن می‌زنند. و برای ترشی لیموعمانی اضافه می‌کنند.

منابع [ویرایش]

دریابندری، نجف با همکاری فهیمه راستکار، کتاب مستطاب آشپزی از سیر تا پیاز، تهران: نشر کارنامه، تابستان ۱۳۸۴، جلد اول، ص ۸۶۵.

منتظمی، رزا، هنر آشپزی، تهران: رزا منتظمی، بهار ۱۳۶۶، ص ۷۳۸

طرز تهیه کوکو کنگر

کوکوی کنگر- سیمین یوسف پور

گوشت چرخ کرده- ۱۰۰ گرم
کنگر پاک کرده- ۲۵۰ گرم
زرشک (برای تزیین روی کوکو)- ۱۰ گرم
هویج- دو عدد متوسط
سیب زمینی- یک عدد متوسط
پیاز- دو عدد
تخم مرغ- چهار عدد
گوجه فرنگی (برای تزیین)- یک عدد کوچک
روغن مایع- یک پیمانه
آب- یک پیمانه
زعفران دَم کرده-به میزان لازم
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه- به میزان لازم
ادویه ی پلویی- به میزان لازم

روش پخت:
کنگر را با دو قاشق سوپخوری روغن مایع تفت دهید و یک پیمانه آب بیفزایید تا بپزد. هویج را نگینی خردکرده و با مقداری آب بپزید. سیب زمینی را نگینی خرد نمایید و تفت دهید، وقتی نرم شد از روی حرارت بردارید. پیاز را سرخ کنید. گوشت چرخ کرده را تفت دهید.
وقتی همه ی مواد آماده شد، در ظرفی مواد را با هم مخلوط کنید. نمک، زردچوبه، فلفل سیاه و ادویه ی پلویی را بیفزایید. تخم مرغ ها را در ظرفی جدا بزنید و به مایه ی کوکو اضافه نمایید. همه ی مواد را با هم خوب مخلوط کنید. روغن مایع را درون تابه بریزید؛ وقتی داغ شد، مواد را در آن بریزید. می توانید به این کوکو زعفران دَم کرده نیز اضافه نمایید. گوجه فرنگی را ریز خرد کرده و با زرشک مخلوط کنید؛ بهتر است گوجه فرنگی سفت و کوچک باشد. زرده های تخم مرغ را هم بیفزایید، با هم مخلوط نموده و روی کوکو بدهید؛ با قاشق یک فشار کوچک بدهید تا به رویه ی کوکو بچسبد.
زمانی که تخم مرغ ها را در ظرف می ریزید یک عدد زردهی تخممرغ را نگه دارید تا در آخر با گوجه فرنگی و زرشک مخلوط کنید و به رویه ی کوکو بریزید. بگذارید با حرارت ملایم پخته و خوب طلایی شود؛ لازم نیست سمت دیگر این کوکو سرخ گردد.

برگرفته از سایت سراشپز

خورش کنگر

۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۰ نوشته سورملینا

بهاره و فصل کنگر. می شه یه خورش خوشمزه باهاش درست کرد که اتفاقا خیلی هم خاصیت داره.

مواد لازم:

کنگر

لپه

رب

گوشت خورشتی

غوره و آبغوره

طرز تهیه:

مثل همه خورش ها اول پیازداغ درست می کنیم و زردچوبه می زنیم و طلایی که شد، گوشتها رو می ریزیم. کمی که تفت دادیم، رب اضافه می کنیم و یه کم تفت می دیم که رب رنگ خودش رو پس بده. سپس لپه ها رو اضافه می کنیم و آب می ریزیم می ذاریم واسه خودش بپزه. تو این فاصله کنگرها رو که پاک کرده ایم رو سرخ می کنیم. برای پاک کردن کنگر، کافیه تیغ دمش رو با چاقو بکیریم. بعضی ها هم یه کمی از اون تیغش رو باقی می ذارند. بعد از پاک کردن، اونها رو شسته و سرخ میکنیم. لامذهب یه عالمه هم روغن می بره! یک ساعت مونده به آخر پخت،‌ کنگرهای سرخ شده رو به خورش اضافه می کنیم. چاشنی این خورش، آبغوره و غوره است. که غوره ها رو یک ربع آخر می ریزیم توی خورش. تقریبا پایه اش مثل خورش قیمه است. خلاصه که به یک بار خوردنش می ارزه.

پدر من معتقدند که از هر خوردنی در طبیعت حداقل باید سالی یکبار خورد!

فصل بهاره و بهتره یادی هم بکنیم از خورش گوجه سبز و خورش چاقاله بادام که فقط می شه توی این فصل اونها رو خورد.

نوش جان؛ گوارای وجود !

برگرفته از وبلاگ میز غذا

خواص کنگر

آیا می دانید کنگر دارای چه فوایدی می باشد؟ آیا می دانید کنگر برای تمام افراد مفید نیست و برای برخی حتی مضر است؟

کنگر معمولی گیاهی است خودرو با برگ‌های خاردار و ساقه‌های ضخیم شبیه به کرفس که از آن در پخت سوپ، خورش و حتی به‌صورت خام در سالاد استفاده می‌کنند.

البته باتوجه به اینکه برگ‌های آن تیغ‌های ریز و تیزی دارند، هنگام پاک‌کردن مراقب دستان خود باشید؛ پس بهتر است از دستکش استفاده کنید.

کنگر طبیعتی گرم و خشک دارد و به همین علت آن را با ماست نیز می‌خورند و در ضمن برای آن دسته از افرادی که گرم‌مزاج هستند، خوردن آن توصیه می‌شود. علاوه بر این، کنگر منبع غنی پتاسیم است.

خواص درمانی

*  کنگر ضدعفونی‌کننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم‌کننده غذاست و درضمن، مصرف آن باعث تقویت دستگاه گوارش می‌شود.

*  این گیاه و به‌خصوص برگ آن ادرارآور و نیروبخش است و در ضمن قلب را نیز تقویت می‌کند.

*  کنگر در درمان یرقان، نارسایی کبد و کم‌خونی مؤثر بوده و از کبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می‌کند.

*  محققان معتقدند وجود ماده‌ای به نام سینارین در عصاره برگ کنگر، باعث کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید خون می‌شود. در ضمن همین ماده به همراه ماده دیگری به نام اسید کافئیک موجود در کنگر، کبد را در برابر عفونت حفظ می‌کنند.

توجه: چه کسانی بهتر است کنگر نخورند؟

 افرادی که ناراحتی‌های کلیوی و کبدی شدید دارند از مصرف برگ کنگر پرهیز کنند.

 زنان باردار و کودکان

 باتوجه به اینکه کنگر باعث انقباض کیسه‌ صفرا می‌شود، افرادی که سنگ کیسه‌ صفرا دارند، از خوردن آن صرف‌نظر کنند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health

منبع : hamshahrionline.ir

 

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*