اخبارهدایای نوروزیهدایای نوروزیهیئت انصارالمهدیهیئت سربندان

یاران سفر کرده

متوفیان هیئت انصارالمهدی از محرم۹۳ تا محرم ۹۴

یاران سفر کرده- بهرام هم رفت بهرام پور امیدی.این یار سفر کرده نوحه خوان هیئت انصارالمهدی سربندانی های مقیم مرکز از توابع دماوند.گرچه طی سال طی شده چهارتن از همراهان هیئت بار سفر را بسته و پر کشیده بودند ولی رفتن بهرام کمی عجیب و ناگهانی و شوک دهنده بود.

بهرام بیمار نبود،سرحال بود و مثل همیشه پر  انرژی مشغول نوحه خوانی بود شب پنجم محرم  نوحه اش  را  خواند  چند  لیوان  اب خورد عطش داشت پای تریبون نشست ولی کمی بهم ریخته نشان می داد.در یک لحظه سرش بی حس شد و روی سینه خم شد  تا دیگران بفهمند چه اتفاقی افتاده است ،کارتمام شده بود.به همین سادگی.بهرام پور امیدی رفت درست مقابل چشمان همه هم هیئتی ها.

طی سال قمری گذشته از محرم ۹۳ تا محرم ۹۴ هیئت انصارالمهدی چهار نفر از یاران سابقش را از دست داده بود.یاران سفر کرده از جمله اقایان حاج قربانعلی خرسندی،حاج اصغرخداوردی ،حاج علی جان محمد خانی و حاج محمد بشیری وبهرام پورامیدی  این پنج یار سفر کرده هم جزء این قافله بودند که جان به جان افرین تسلیم کرد.

قربانعلی خرسندی
این یار سفر کرده قربانعلی خرسندی

چند ماهی از محرم۹۳ نگذشته بود که اقای قربانعلی خرسندی دعوت حق را لبیک گفت و عازم دیار باقی شد.خرسندی پای ثابت جلسات سه شنبه های هیئت بود و متولی جلسات قران و دعای توسل سه شنبه ها بود.

حضور خرسندی در هیئت از سالهای دهه نود شروع شد،تقریبا از شانزده سال قبل و طی این مدت تنها مانع او برای حضور در جلسات هیئت بیماری بود که هر از گاهی او را زمین گیر می کرد.

هم هیئتی ها بیشتر خرسندی را به خواندن دعای سفره در شبهای بیست گانه محرم می شناختند. اودردوم دیماه ۹۳ به خاک سپرده شد و جایش را در هیئت برای همیشه خالی گذاشت.

علی محمد خانی

دومین نفراز قافله رفتگان هیئت انصارالمهدی علی جان محمد خانی بود که در۱۴ فروردین ۹۴ دیار باقی را به دار فانی ترجیح داد و راهی قرب الهی شد.او را به نام علی اقا می شناختیم و صدا می کردیم.

محمد خانی از یاران قدیمی هیئت بود و حضور او به هسته اولیه هیئت برمی گردد زمانی که جلسات هیئت به صورت دوره ای در منازل اعضا برگزار می شد.محمد خانی نقش مهمی را در مرحله ساخت بنای هیئت بخصوص دربخش اسکلت و جوشکاری ایفاءکرد.

حضور محمد خانی در هیئت مستمر و مداوم بود و در سال ۹۳ و بازسازی بنای هیئت با اینکه از بیماری رنج می برد تلاش به سزایی داشت. پسران محمد خانی جای خالی اورا پر کرده اند و از خدمتگذاران هیئت می باشند

Untitled

اقای اصغر خداوردی هم از اعضای فعال و قدیمی هیئت بود که در سالهای اخیر به دلیل بیماری حضورشان در هیئت کمرنگ شده بود.خداوردی به سادگی و اخلاص شهره بود و نوحه خوانی برای امام حسین را بسیار جدی دنبال می کرد.

اهالی سربندان اقای خداوردی را بیشتر به تلاش او در راه اندازی دسته عزاداری کودکان در سربندان در روزهای تاسوعا و عاشورا می شناسند.خداوردی نیز هم زمان با محمد خانی در ۱۴فروردین به خاک سپرده شد و در مقبرستان سربندان ارام گرفت.

محمد بشیری

اقای محمد بشیری این یار سفر کرده  چهارمین نفر این غافله بود در سربندان که از دنیا رفت .او هم خیلی ساده رفت. یک سکته او را از همراهان جدا کرد و به دیارابدی فرستاد.

بشیری قریب بیست سال خادم هیئت بود و بالطبع در جلسات هیئت ،چه در ایام محرم و چه درجلسات سه شنبه ها حضور مداوم داشت.

او در ضمن خادمی هیئت ،اشپزی ماهر ئ زبر دست بود که در اغلب موارد پخت غذاهای متولیان شام شبهای بیست گانه را بعهده می گرفت.بشیری پدر شهید بود و علاقه زیادی به زیارت کربلا داشت و در چند نوبت به زیارت عتبات عالیات در عراق رفته بود.

جای بشیری نیز گرچه در مجلس امسال خالی است ولی با حضور فعالانه پسرانش مخصوصا غلام رضا بشیری پر می شود.

بهرام پور امیدی

اخرین نفر این غافله اقای بهرام پورامیدی بود که در شب پنجم محرم مقابل دیدگان دوستان و همراهان هم هیئتی جان به جان افرین تسلیم کرد و همه را در بهت و حیرت فرو برد. این یار سفر کرده  نوحه خوان هیئت بود و معمولا به حضور و نوحه خوانی نوحه خوانان نظم می داد و مدیریت می کرد.

بهرام روش خاص خودش را در نوحه خوانی داشت .به ندرت نوحه های دیگران را می خواند و معمولا اشعار خودش را که دارای ضرب اهنگ تند بودند و متن کوتاهی داشتند را می خواند.تنها در موردی که حلقه عزاداری به روش سربندانی ها انجام می گرفت خود را مقید می کرد که نوحه قدیمی و ویژه ان مراسم را بخواند.

او هم خیلی سریع و راحت رفت به راختی اب خوردن و عجیب باور نکردنی.پسران بهرام هم از صدای خوبی بهره برده اند و انتظار می رود جای خالی پدر را در هیئت پر کنند.

یادشان گرامی و راهشان مستدام.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بستن
بستن