اطلاعات سربندانافتخارات سربندان

مصاحبه با قاسم مدیر وبلاگ سربندان

همه کسانی که سعی می کنند از طریق اینترنت با سربندان اشنا شوند و یا مطالب مربوط به سربندان را از طریق اینترنت و سایت ها و وبلاگ های مربوط به سربندان دنبال کنند وبلاگ قاسم را به خوبی می شناسند.این وبلاگ که با ادرسsarbandan.parsiblog.com   در دسترس می باشد اولین وبلاگی است که هنگام سرچ نام سربندان در گوگل بالای صفحه قرار می گیرد. برای اشنا شدن خوانندگان سایت سربندان با قاسم تلاش کردیم مصاحبه ای با قاسم داشته باشیم تا با ایشان و اهدافی که در راه اندازی این وبلاگ داشته اند اشنا شویم.

کاغذ،قلم و مصاحبه

شوید.سوال:جناب اقای قاسم ، در صورت امکان خودتان را معرفی کنید به نحوی که برای اهالی سربندان شناخته شوید.

به نام خدای بخشنده و مهربان و با سلام و تشکر از زحمتی که متقبل شده اید،بنده قاسم هستم،از اهالی سربندان. و دوست دارم خوانندگان سایت شما و وبلاگ خودم، مرا با همان نام قاسم بشناسند.بنده دارای تحصیلات فوق لیسانس هستم و به دلیل اشنایی مناسب با کامپیوتر و علاقه شدیدی که به سربندان دارم اقدام به راه اندازی وبلاگ سربندان نمودم تا در راستای جمع اوری اطلاعات مربوط به تاریخ و فرهنگ سربندان ایفای نقش کنم.

سوال:وبلاگ شما ظاهرا اولین وبلاگی است که با موضوع سربندان شروع به فعالیت کرده است. انگیزه شما از راه اندازی این وبلاگ چه بوده است؟

شهریور ماه سال ۱۳۸۶ بود که وبلاگ سربندان ایجاد شد. از مدتها قبل بود که بنده در فکر این بودم که به نحوی روستای سربندان را که به آن عشق می ورزم را به همه معرفی کنم و راهی پیدا کنم که بتوان این میراث معنوی را ثبت و ضبط نمود. منظورم از این میراث زبان، فرهنگ عامه و آداب و رسوم مردم سربندان است. ابتدا در دایره المعارف ویکی پدیا بطور مختصر سربندان را معرفی کردم و بعد با خودم فکر کردم که کافی نیست و در نتیجه وبلاگ سربندان ایجاد شد. نمی دانم تا چه اندازه در این زمینه موفق بوده ام، اما تا جایی که از توانم بر آمده و توانستم وقت گذاشته ام تا وبلاگ را بهتر کنم، هرچند اخیرا بعلت مشغله کاری کمتر توانستم وقت صرف کنم. در این راه از همه دوستان و عزیزانی که میتوانند کمک ی برای بهتر شدن این وبلاگ کنند نیز کمک خواسته ام و کم و بیش آنها نیز کمک کرده و مطالبی را در اختیار بنده قرار داده اند که با نام خودشان در وبلاگ ثبت شده است.

سوال:پس از شما تعداد دیگری وبلاگ با موضوع سربندان راه اندازی شده است. ایا ان ها را دیده اید؟ در مورد ان ها چه نظری دارید؟

بله چندین وبلاگ بعد از وبلاگ سربندان راه اندازی شد که بنده آنها را دیده ام. بعضی از آنها مطالب و اخباری که خودشان زحمت کشیده و جمع آوری کرده اند را در وبلاگشان قرار داده اند اما تعداد معدودی نیز هستند که عینا مطالب وبلاگ سربندان را کپی کرده و بدون ذکر منبع در وبلاگ خود استفاده کرده اند که البته همه می دانیم که این کار غیر اخلاقی است، زیرا بنده در صفحه اصلی وبلاگ اشاره کرده ام که استفاده از مطالب وبلاگ سربندان با ذکر منبع بلامانع است، اما برای بنده جای سوال است که چرا تعدادی افراد بی مسئولیت بدون ذکر منبع زحمات مرا پایمال کرده اند و به هیچ وجه حاضر نیستند بپذیرند که کاری غیر اخلاقی کرده و عذرخواهی کنند یا اینکه حداقل به ذکر منبع بپردازند. اما به هر حال خیلی خوشحالم که قبلا وقتی در موتور جستجوی گوگل وقتی کلمه سربندان را جستجو می کردم یا نتایجی در بر نداشت یا اینکه مطالب غیر مرتبط نمایش می داد اما امروز با جستجوی کلمه سربندان چندین سایت و وبلاگ پربار نمایش داده می شود.

سوال:ایا امار بازدید وبلاگ تان را کنترل می کنید و معمولا وبلاگ را به روز می کنید؟

بله هروقت که فرصت پیش بیاید و سری به اینترنت بزنم حتما اولین صفحه ای که باز می کنم وبلاگ سربندان است و آمار بازدید آن را نیز چک میکنم. خداروشکر آمار بازدید خوب است. متوسط روزی بین ۲۰ تا ۳۰ بازدید را داریم.در همینجا از همه دوستانی که منت گذاشته و بذل توجه می کنند و در بخش نظرات وبلاگ دیدگاههای خود را بیان می کنند صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می کنم و امیدوارم که در آینده نیز از نظرات و راهنمایی آنها بهره مند باشم.

سوال: مطالب اولیه وبلاک را از کدام منابع تهیه کرده اید؟

منظورتان از مطالب اولیه وبلاگ چیست؟ مطالبی که در مورد اقوام و خانواده های سربندان آورده شده و سایر مطالب دیگر با تحقیق میدانی و پرسش از بزرگان و به قول معروف ریش سفیدان روستا جمع آوری و تدوین شده است و مطالبی است که اغلب سینه به سینه وشفاهی نقل شده و به ما رسیده. همچنین بنده در وبلاگ بیان کردم که هرکس که مطالب تکمیلی و یا جدیدی در مورد اقوام سربندان دارد یا اینکه نام کسی از قلم افتاده اطلاعات را جمع آوری کرده و در اختیار قرار دهد تا با نام خودش در وبلاگ ثبت شود.

سوال: پس از شما تقریبا همه کسانی که وبلاگ با موضوع سربندان ثبت کرده اند از مطالب شما استفاده کرده اند.در این رابطه نظرتان چیست؟

انتظار دارم  منبع مطالبی که از وبلاگ سربندان برداشته شده را ذکر کنند و اخلاق را رعایت کنند.

سوال: سایت سربندان را مطالعه کرده اید، نظرتان در ارتباط با فعالیت این سایت چیست؟

خیلی خوشحال شدم زمانی که دیدم شما بصورت رسمی و اصولی اقدام به ایجاد یک سایت در مورد سربندان نموده اید و مطالب جالب و ارزنده ای را در آن قرار داده اید و زمانی که با برنامه ها و ایده های شما آشنا شدم به این سایت بیشتر امیدوار شدم و اعلام آمادگی می کنم که هر کمک و همکاری که از من بر بیاید برای ارتقا و بهبود این سایت دریغ نورزم. یک سایت نسبت به وبلاگ از اعتبار و رسمیت بیشتری برخوردار است و نیز امکانات بیشتری را در اختیار قرار می دهد. من بسیار خوشحالم ایده ای که شش سال پیش در ذهن داشتم توانستم هرچند ابتدایی و ناقص در قالب وبلاگ ایجاد کنم و اکنون نیز شما با راه اندازی این سایت ایده مرا کامل کرده اید و خوشحالی مرا دو چندان نمودید، زیرا می بینم که در این راه تنها نیستم و افراد دلسوز دیگری نیز هستند که سربندان برایشان مهم است و قلبشان برای سربندان می تپد. بنابراین به شما خدا قوت گفته و برای ادامه راه شما را تشویق می کنم.

سوال: پیشنهاد شما برای جمع اوری و ثبت تاریخ و فرهنگ سربندان چیست وچه روشی را برای این کار ارائه می دهید؟

به نظرم برای جمع آوری و ثبت تاریخ و فرهنگ سربندان باید همزمان راه های مختلفی را مدنظر قرار داد و پیگیری نمود. چون زمان درازی گذشته و متاسفانه کسی به فکر جمع آوری و مستندسازی این میراث نبوده است. ما در سربندان مشاهیری داریم که کم کم به دست فراموشی سپرده می شوند. داستان های حماسی مربوط به اقوام سربندان در مواجهه و تقابل  با دیگر اقوام و روستاها داریم که کم کم در حال کم رنگ شدن و فراموشی است.فرهنگ و آداب و رسومی داریم که در دنیای مدرن امروز رنگ می بازد. زبان سربندانی (کرمانجی) را داریم که کم کم از یاد می رود و متاسفانه جوان های نسل جدید با آن بیگانه اند. فرهنگ شفاهی و اشعار و مطالب گوناکونی در مورد مکان ها و گیاهان دارویی و … داریم که متاسفانه کسی تا به حال بفکر نبوده و برای ثبت آن اقدامی نکرده.

از طرفی مطالبی که ذکر شد در حال فراموشی است و افرادی که وقایع گذشته را دیده اند یا با واسطه کمتری از افرادی که وقایع را تجربه کرده اند شنیده اند را از دست می دهیم و این کار ما را سخت تر می کند. به نظر من باید مصاحبه با ریش سفیدان و پیرمردها که یکی از گنجینه های ارزشمند هستند را به تعویق نیانداخت. دوم اینکه افرادی  برای مطالعه و تحقیق در تاریخ (چه معاصر و چه قدیم) مشخص شوند تا مطالب مرتبط با تاریخ سربندان و مردم آن را جمع آوری کنند. همچنین باید از آداب و رسوم سربندان نظیر مراسم عروسی، جشن ها و عزاداری ها و … فیلم و عکس تهیه شود و ثبت و ضبط گردد. همچنین افرادی هستند که اطلاعات کامل و دقیقی در مورد مطالب مختلفی دارند که باید از آنها خواست تا اطلاعات خود را ثبت و ضبط کنند یا بصورت مکتوب درآورند تا آرشیو شده و در سایت از آنها استفاده شود و اگر آنها حوصله چنین کاری ندارند افرادی داوطلب برای ثبت و ضبط آنها درنظر گرفته شوند.

سوال: اگر مطلب خاص دیگری در رابطه با موضوع مصاحبه دارید لطفا بیان کنید.

مطلب خاص دیگری ندارم و خوشحالم که برای معرفی روستای سربندان و حضور در فضای مجازی زحمت می کشید و افتخار میکنم که سربندانی هستم و از شما بخاطر زحمات تان تشکر و قدردانی می کنم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بستن
بستن