فرهنگ و رسومات

غذاهای سربندانی

غذاهای سربندانی – حاج اکبر نوروزحاجی این بار با مطلب غذاهای سربندانی به میهمانی سایت سربندان امده است. در این بخش چند نوع  از غذا هایی را درج می کنیم که جزء غذاهای سربندان قدیم است .

از جمله از غذاهای سربندانی میتوان موارد زیر را نام برد : 

۱-خورش تلمک با گمبلک

طرز تهیه پلوی پیاز کوهی با گوشت و قارچ

( تلمک یعنی پیاز کوهی و گمبلک یعنی قارچ)

ابتدا پیاز را نگینی خرد کرده با روغن وکمی دنبه تفت داده و سرخ می کنیم و گوشت گوسفندی را ریز می کنیم ودر پیاز تفت داده وکمی نمک ، فلفل و زردچوبه می ریزیم . تلمک را خورد کرده وبه پیاز وگوشت اضافه می کنیم . دو لیوان اب می ریزیم و می گذاریم تاگوشت بپزد و بعد آب که کم شد قارچ را اضافه می کنیم. بعد با قارچ خوب تفت می دهیم این غذا بانان یا برنج سرو می شود.

————————————————————–

۲-تلمک پلو با ته چین قارچ

تلمک پلو با ته چین قارچ

قارچ را خردکرده ،گوشت تازه گوسفندی لخم را ورق ورق کرده شسته، پیاز نگینی خرد شده  و نمگ و گرد  قوره  را  روی  گوشت  ریخته  می گذاریم  بماند  تا  طعم بگیرد.                                                                                             تلمک را به برنج در حالی که جوش آخر را می زند اضافه  می کنیم تا  یک جوش بزند، سپس برنج ترکیب شده با تلمک را آبکش می کنیم.ته قابلمه یک لایه ترکیب قارچ و گوشت را ریخته ویک لایه برنج را روی ان می ریزیم .                  ترکیب را لایه لایه می ریزیم تا کل مواد تمام شود. سپس با شعله کم فرصت می دهیم ترکیب گوشت و قارچ بپزد وبرنج هم دم بکشد. این غذا با ماست محلی بسیار خوشمزه می شود . دراین غذا می توان به جای تلمک از والک استفاده کرد.

—————————————————————

۳-حریره سربندان

مواد مورد نیازدر مورد حریره سربندان  : یک لیوان روغن ،دولیوان آرد ،زعفران وهل به مقدار لازم وشکر یک لیوان

آرد را با روغن تفت داده تا قهوه ای رنگ شود بعد آب را اضافه کرده و شکر حل شده در اب را داخل آن می ریزیم .بعد گلاب اضافه می کنیم و حرارت می دهیم تا سفت شود. حریره را می توان  با نان خورد و یا اینکه بعنوان دسر با یک غذای دیگر خورد.

——————————————————————

۴-قیقانه

مواد مورد نیاز : پیاز، آرد، زردچوبه، نمک، تخم مرغ و روغن

پیاز را نگینی خورد کرده یک قاشق آرد و تخم مرغ و زرد چوبه ونمک را اضافه می کنیم خوب هم می زنیم تا خودش را بگیرد. روغن را در تابه می ریزیم . وقتی روغن خوب داغ شد مواد اماده شده را داخل روغن می ریزیم . بعد از پختن طرف اول آن را برمی گردانیم تا طرف دوم هم بپزد . غذا حاضر است . 

———————————————————–

۵-اشکنه سربندان

موادمورد نیاز: پیاز داغ، سیب زمینی،گوجه فرنگی، عدس، نعنا داغ، و تخم مرغ

پیاز خرد شده  را در روغن سرخ می کنیم  سپس  نعناع  را  اضافه می کنیم و تفت می دهیم. سیب زمینی و رب یا گوجه فرنگی و شمبلیله را اضافه می کنیم . به ازای هر نفر یک لیوان آب اضافه می کنیم و می گذاریم در حرارت کم خوب بپزد . در انتها به تعداد نفرات تخم مرغ را شکسته و داخل اب در حال جوشیدن می ریزیم . به محض اینکه تخم مرغ سفت شد غذا آماده می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بستن
بستن