اطلاعات سربنداننقاط دیدنی

دره ناودانی در سربندان

دره ناودونی

مسیر هفت چشمه را که – حالا چشمه هایش زیر سنگ و سیمان پنهان شده اند تا اب زلالشان را به منبع آب اصلی سربندان منتقل کنند و مردم را سیراب کنند –دره ناودونی  صد متری به سمت شمال بروی قبل از رسیدن به منطقه اسیاب ابی – که حالا هیچ اثری از اسیابش بجز نامش نمانده – بروی در سمت راست خویش می توانی دره زیبای ناودانی را ببینی.

در محدوده ای دویست متری و کاملا صخره ای دره ناودانی قرار گرفته است .به صورت تقریبی می توان گفت این دره صخره ای و کاملا صیقلی و صاف صدوپنجاه مترطول دارد، دهانه ان بین سه و پنج متر درراستای طول متغیراست و عمق ان از لبه سنگی در برخی نقاط به دو متر و بیشترمی رسد. شکل هندسی این دره سنگی و صخره ای دقیقا مشابه ناودانی است که اب پشت بام را به پایین هدایت می کند وسطحی کاملا صیغلی و صاف دارد که پا روی ان سر می خورد.

دره ناودانی 1

کمترکسی را شاید بتوان در سربندان سراغ گرفت که در دوران نوجوانی برای بالا رفتن از این دره تلاش نکرده باشد.گاهی نیز بالا رفتن از ان موضوع شرط بندی بین جوانان و نوجوانان قرارمی گرفت و منجر به نوعی مسابقه می شد.

بنده نیز زمانی بالا رفتن و پایین امدن مجدد از این دره را البته با کفش تجربه کرده ام.شاهد بنده نیز شهید غلام رضا میرزااقایی بود که قبل از شهادتش روزهای زیادی را با هم درکوه و دشت سربندان سپری کرده ایم و یکبار نیز سفری پیاده با این عزیز شهید به دریاچه تار داشتیم.

با شهید میرزااقایی شرط بستم که با کفش دره ناودانی را بالا بروم و برگردم که موفق شدم و ایشان چقدر مرا تشویق کردند.ایشان علاقه شدیدی به کوهنوردی داشتند و البته با فنون کوه نوردی نیز اشنا بودند و معمولا با تجهیزات کامل به کوه می رفتند.

کس نمی داند این دره ناودانی طی چند هزار سال در اثر اب و سیلابی که از مجموعه کوههای بالا دست به پایین امده تا به دره و رودخانه برسد ساخته و پرداخته شده است ولی همه می دانند که این دره زیباست وهر بیننده ای را به شگفتی وا می دارد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن