اطلاعات سربندانفرآورده‌های کوهی و صحرایی

تلمک (پیازچه کوهی)

تلمک (پیازچه کوهی)

پیازچه کوهی که در گویش سربندانی به ان تلمک می گویند دراردیبهشت ماه درکوه های سربندان می روید و ازنظر مصرف غذایی طرفداران زیادی دارد.از این سبزی کوهی برای پخت سبزی پلو،کوکوی پیازچه کوهی و اش استفاده می شود.پیازچه کوهی را می توان به صورت خام و مشابه سبزی خوردن همراه با غذا استفاده نمود.اهالی سربندان به صورت معمول از این گیاه برای پختن پلوپیازچه کوهی استفاده می کنند.

این گیاه طبعی گرم دارد و معمولاهمراه با قارچ کوهی که در همین ماه می روید و طبعی سرد دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

در سالهای دورتر هر کس که قصد استفاده از پیازچه کوهی را داشت می بایست راسا به کوه می رفت ورنج و سختی یک کوه پیمایی را به جان می خریدتا بتواند ان را به دست اورد ولی در سالهای اخیرافرادی با مراجعه به کوه و کندن مقدار زیادی ازان فروش ان درمغازه ها را موجب شده اند.پس نگران نباشید می توانید در روستای سربندان این گیاه بسیار مفید و با خاصیت را بخرید.

خواص پیازچه کوهی

تاریخ، طبیعت و کشت

پیازچه کوهی، گیاه بادوام و کوچکی است که مبداء آن نیمکرۀ شمالی، آسیای صغیر و هیمالیا است.

در سایر کشورها به طور اتفاقی و وحشی در زمین های چراگاه صخره ای می روید. قرنهاست پیازچه کوهی را در اغلب نقاط جهان کشت می کنند.

این گیاه به خانوادۀ پیاز تعلق دارد. لیکن از آن جا که سر برجسته ای ندارد به علف شباهت دارد و عبارت از برگهای استوانه ای است که برای عطر و طعم دادن در غذا می ریزند.

تخم پیازچه کوهی را در اردیبهشت ماه کشت می کنند یا آنکه به وسیلۀ تکثیر خود گیاه عمل می نمایند.

نوع خاک و زمین برای کشت این گیاه زیاد مهم نیست زیرا این گیاه خود را بر روی هر نوع زمین خاکی وفق می دهد لیکن زمین سبک مرطوب و کمی سایه گیر بر انواع دیگر برتری دارد.

پیازچه کوهی تا ۲۵ سانتی متر ارتفاع قد می کشد و چون پای بر جا بماند تبدیل به توده بزرگی می شود که آن را هر چهار سال باید به قطعات کوچکتر تقسیم کنند و مجدداً بکارند.

گلهای صورتی و ارغوانی رنگ آنها بسیار جالب و جاب است لیکن اگر گیاه را برای پخت و پز کاشته اید بهتر آن است که گلهای آن را همراه با ساقه اش بچینید.

گرچه پیازچه کوهی جزو گیاهانی است که خشک آن هم استفاده می شود، لیکن بهتر است که تازه آن را مصرف کنند.

می توانید در گلدان یا جعبه های مخصوص آن را بکارید.

یا در کنار جاده های باغ به صورت حاشیه آن را بکارید که بر زیبائی باغ نیز افزوده خواهد شد.

خواص و مشخصات 

عطر و طعم پیازچه کوهی مانند پیاز است ولی برگهای سبز آن از حیث خصوصیات، با دیگر گروه پیازها متفاوت است یعنی هم ملایمتر و هم تازه تر و شاداب تر می باشد.

این گیاه دارای مشخصات مخصوص به خود بوده و گرچه می توان آن را به جای سیر و پیاز مصرف نمود ولی نمی توانند جایگزین پیاز و پیازچه معمولی بشوند و اثر و نتیجه آن با هم متفاوت است.

پیازچه کوهی تاریخچه طولانی و قدیمی دارد لیکن در پزشکی گیاهان چندان مورد مصرف قرار نمی گیرد. تمامی انواع مشابه آن حاوی آهن بوده و معتقدند اثر نیکو و مفیدی بر روی معده و کلیه ها دارد.

طرز استعمال و استفاده

هر گاه پیازچه کوهی خرد کرده را بر روی سوپ خامه ای یا سیب زمینی کبابی یا پوره سیب زمینی بپاشند طعم و مزه بسیار مطبوعی به این نوع غذاها خواهد داد.

برگهای این گیاه را میتوان خرد نکرده یا خرد کرده در سالاد بریزند یا بپاشند.

کره و پیازچه کوهی با نمک دریا و فلفل و آب لیمو برای خوراک ماهی یا جوجه کباب یا جوجه سرخ کرده یا استیک و همچنین خوراک گوشت گوساله بسیار مناسب بوده و غذا را لذیذ و مطبوع می سازد.

پیازچه خرد کرده وسیله خوبی برای تزئین املت و اغلب غذاها نظیر آن به ویژه پنیر می باشد.

در صورتیکه خوب خرد شده باشد با هر غذائی به ویژه پنیر خامه ای مخلوط می شود.

بعضی از مردم آن را میگو مصرف کرده و یا به جای پیاز در تهیه مواد پر کردنی دلمه یا بوغلمه مصرف می کنند.

تهیه و گردآوری :: گروه تحریریه پرداد

نام کتاب : شیوه های درمان در طب سنتی

نام مولف : علی اصغر کاظمی

http://www.pardad.ir/_خواص-پیازچه-کوهی_۲۴۵۱٫aspx

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بستن
بستن