ادبیاتنوشته‌های من

بهار روستای من سربندان حلقه ارتباطی من و طبیعت

بهارروستای من سربندان، حلقه ارتباطی من و طبیعت

بهار سربندان را بسیار دوست دارم و اگر یک سال نتوانم بهار سربندان را ببینم ان سال را مجبورم بدون انرژی بگذرانم و مگر می شود بدون انرژی سالی را گذراند.نمی دانم ان ها که به هر دلیل ازسربندان و زیبایی هایش سال ها دور می مانند چه حس و حالی دارند؟ کاش کودکی تکرار می شد، بیست روز مانده به عید-هورت و پورت ما سربندانی ها را می گویم- اب شدن برفها را به تماشا می نشستیم و پس از ان منتظرشکوفه دادن بید مشک ها می شدیم تا چند شاخه ای از ان را کنده و روی سفره عید بگذاریم.

شکوفه بیدمشک

روزهای تعطیلی عید سپری می شد ودر پی ان ما منتظر شکوفه دادن درخت بادام می شدیم.

شکوفه بادام

همزمان با شکوفه دادن بادام کوه های سربندان ما را فرا می خواند تا به کندن برگ سبز سریش –همان گولک ما سربندانی ها- برویم.چند روز بعد سبزی صحرایی-پنجار خودمان-سر از خاک بر می اورد و ما را به خویش می خواند.و سبزی پلوی سربندانی-چلاب پنجاری- با ماست گوسفندی تازه چقدر می چسبید. بعد هم نوبت قارچ و پیاز کوهی می شد-تلمک و گمبلک-تا دوباره به کوه پیمایی برویم وپلو با سبزی کوهی و قارچ سرخ شده با پیا زچه کوهی –چلاب تلمکی ب گمبلک- را نوبر کنیم و از اینکه با طبیعت خانه یکی هستیم لذت ببریم. در بخش فراورده های کوهی و صحرایی سربندان می توانید اطلاعات مناسبی ازگولک،پنجار و گمبلک را در سایت ببینید.

من هر جا که باشم در زمان رویش این فراورده های کوهی و صحرایی خودم را به سربندان می رسانم ،به دشت و کوه و صحرا می زنم و دلی از عزا در می اورم واز بوی هر یک از ان ها سرمست می شوم.این محصولات رابطه مرا با طبیعت حفظ کرده اند و بسیار از ان ها ممنونم.

با اغاز اردیبهشت شکوفه ای گیلاس ،سیب و …چشمهایم را به سوی خود می کشانند. دوست دارم ساعتها کنار درخت سیب و گیلاس بنشینم و به تماشای شکوفه ها بنشینم.چه لذتی دارد در سربندان بودن و به تماشای همه انچه سربندان دارد نشستن و با طبیعت یکی شدن.

شکوفه گیلاس
شکوفه سیب

مدیر سایت

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن