اطلاعات سربندانافتخارات سربندان

ایت الله صفدری و سربندان

ایت الله صفدری و سربندان

 

 

ایت الله صفدری برای اولین بار در دهه دوم محرم سال ۱۳۵۲ وارد سربندان شد. در آن روزگار مردم سربندان روحانی مورد نیاز خود را در ایام محرم و ماه رمضان از بیت آیت‌الله العظمی گلپایگانی تامین می‌کردند و با توجه به اعتباری که مردم سربندان نزد بیت معظم‌له داشتند مورد تفقد قرار گرفته و سفیرانی را به سربندان اعزام می‌کردند که معمولا بیش از چهل سال سن داشتند و از سواد حوزوی بسیار بالایی برخوردار بودند. به همین دلیل در برخی مواقع این افراد فقط یک دهه از محرم را در سربندان مانده و دهه دوم را به روحانی بعدی می‌سپردند.

مرحوم صفدری با توجه به شناختی که از عشایر، ایلات و روستائیان داشتند، توانمندی خویش را در مهارتهای رفتاری برای ارتباط با اهالی روستای سربندان به کار گرفت و باهمان چند منبر اول بر سر زبانها افتاد. در پایان دهه دوم محرم که صفدری به قم باز‌می‌گشت رابطه‌ای بسیار دوستانه و صمیمی بین او و اهالی روستا شکل گرفته بود که موجب بازگشت او به سربندان در ماههای محرم و رمضان سالهای۵۳ ،۵۴ و ۵۵ گردید و به دلیل اینکه ماه رمضان سالهای فوق مصادف با فصل تابستان بود همرا خانواده در سربندان مستقر می‌شدند.

مرحوم صفدری گرچه یک روحانی بود ولی درست مثل افراد متجدد، روحیه بسیار بالایی در سازندگی و ساخت و ساز روستا از خودش به نمایش گذاشت.

او به سادگی توانست رضایت مردم را برای ساخت موسسه فرهنگی امام زمان (عج) جلب نماید و این موسسه در ملکی که مرحوم حاج عباسعلی کردی به آن اختصاص داد با پول مردم روستا ساخته شد. این موسسه در حقیقت یک باب منزل مسکونی با تجهیزات کامل بعنوان محل سکونت روحانی محل می‌باشد و یک سالن اجتماعات با ورودی مستقل و ظرفیت حدود صد نفر را دارا می‌باشد.

طی چند سالی که ساختمان قدیمی مسجد تخریب و اقدام به ساخت ساختمان جدید مسجد شد، موسسه امام زمان(عج) طی چند رمضان و محرم جای خالی مسجد را برای اهالی روستا پر کرده بود و این حاصل تلاش قبلی مرحوم صفدری بود.

طی سالهای ۵۶ و ۵۷ که مصادف با شکل گیری انقلاب و پیروزی آن بود مرحوم صفدری ماموریتهای خاصی برای حضور در شهرهای دیگر داشت و سربندان این دوسال را بدون حضور او سپری کرد.

در سال ۵۸ مرحوم صفدری با حکم نمایندگی حضرت امام خمینی در شهر دماوند، به منطقه بازگشت و سربندان را بعنوان محل استقرار خویش انتخاب کرد، موسسه امام زمان (عج) سربندان دفتر ایشان بود و جهاد سازندگی دماوند توسط ایشان تاسیس و شروع به کار نمود.

صفدری توسط مردم سربندان بعنوان نامزد انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی وارد عرصه انتخابات شد و توانست با تکیه به مردم و سلامت نفسی که داشت با شور‌آفرینی زائدالوصفی حمایت روستاهای اطراف را جلب کند و در مقابل ائتلاف بزرگ حزب جمهوری اسلامی به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کند.

در مرحله دوم اما به دلیل نابرابریهای تبلیغاتی و امکانات بسیار بالای ائتلاف بزرگ،روستای سربندان و مرحوم صفدری از رقابت بازماندند و آقای الویری بعنوان نماینده دماوند و فیروزکوه به مجلس راه یافت.

گرچه مردم سربندان و مرحوم صفدری انتخابات را باخته بودند ولی شور و شوق و همبستگی محلی که ناشی از این حرکت شکل گرفته بود، بعد از سی سال هنوز نقل محافل منطقه است و جایگاه سربندان را در منطقه نسبت به قبل ارتقاء داده است .

ارتباط مرحوم صفدری از سال ۶۱ به بعد که ایشان به حوزه قضا پیوستند با سربندان کمتر شد ولی همواره به عنوان یک حامی، مسائل سربندان را دنبال کرده و در رفع آن می‌کوشیدند.

اینک هم صفدری به دیار باقی شتافته است و هم نسل پامنبری ایشان. نسل جدید روستا کمتر از صفدری می‌دانند ولی آثار فرهنگی، اجتماعی و توسعه‌ای باقی مانده ایشان در روستای سربندان هنوز به چشم می‌آید و ماندگاری ابدی دارد. روحش شاد و غریق رحمت حق باد. مدیر سایت

 

خلاصه ای از زندگی نامه ایت الله صفدری

 

آیت الله علی صفدری در سال ۱۳۱۱ در ولدوند از طوایف ایل کاکاوند لرستان در خانواده‌ای خوش‌نام و متدین به دنیا آمد. در کودکی پدرش را از دست داد و در دارالمومنین هرسین کرمانشاه در مکتب و مدارس جدید با سختی و گاهی پیمودن کیلومترهاراه به صورت پیاده مشغول تحصیل شد. سپس با شوق وافر به آموختن معارف اسلامی وارد حوزه علمیه کرمانشاه شد و پس از طی مقدمات و ادبیات عرب در سال ۱۳۳۰ به کسوت روحانیت در آمد.

پس از ان برای ادامه تحصیل علوم دینی عازم خرم آباد شد و در زمره شاگردان ممتاز حضرت آیت الله روح الله کمالوند که از همدوره‌ای ها و دوستان نزدیک حضرت امام خمینی بودند، قرار گرفت. سخت‌کوشی و خلوص معظم‌له مورد توجه و عنایت آیت‌الله کمالوند قرار گرفت. چندسال در نماز جماعت ایشان احکام شرعی را بیان می‌کرد و همزمان دروس سطح را گذراند.

دیدگاههای فقهی، اجتماعی و سیاسی آیت‌الله کمالوند و همنشینی با ایشان شخصیت مرحوم صفدری را تحت تاثیر قرار داد و تا پایان عمر همواره سیره علمی و عملی معظم‌له را راهنما و الگوی خود می‌دانست. پس از چند سال این طلبه جوان از طرف آیت‌الله کمالوند به امامت جماعت مسجد جوادالائمه در محله شاه‌آباد(مطهری فعلی) خرم‌آباد منصوب گردید و این مسجد به یکی از پایگاههای مذهبی و فرهنگی تبدیل گردید.

در سال ۱۳۴۱ در صف مقدم مبارزه با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و نهضت روحانیت به روشنگری و مجاهدت پرداخت. در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ نیز وی پیشاپیش مردم خرم‌آباد لرستان شجاعانه به افشاگری برعلیه رژیم پهلوی از طریق سخنرانی، پخش دیدگاههای امام خمینی و قرائت قطعنامه‌های مراجع و روحانیت و اعتراض به کشتار مردم و دستگیری رهبران نهضت پرداخت. در خلال این مدت چندین بار بازداشت گردید که نفوذ و حمایت آیت‌الله کمالوند مانع از زندانی شدن ایشان گردید.

در بهار ۱۳۴۳ همزمان با بیماری و بستری شدن آیت‌الله کمالوند در تهران، ایشان بازداشت و روانه زندان قزل قلعه تهران شد. در زندان با بسیاری از علمای مبارز از جمله آیت الله واعظ طبسی، آیت‌الله مروارید، اخوان حجتی کرمانی ، شهید مفتح ، شهید باهنر و مرحوم رفیعی ( از فعالین فداییان اسلام ) هم‌بند بود. در زندان علیرغم فشار ساواک رسما به اعمال غیر قانونی شاه اعتراض و از حضور و مبارزات مردم و روحانیت و حضرت امام، بصورت مستدل و قانونی و شرعی دفاع می‌نمود. تا بدانجا که در یک مورد اصرار و پافشاری او باعث شد تا بازجوی ساواک مجبور شود تا سوال خود را پس بگیرد و عذر خواهی کند. شنیدن خبر ارتحال استاد و مرادش او را سخت متاثر نمود و با پافشاری در زندان، ساواک را مجبور نمود تا تلگراف تسلیت ایشان را مخابره نماید.در آخر تابستان همان سال مرحوم صفدری از زندان آزاد شد.

در پایان رمضان سال ۱۳۴۴ از طرف شورای امنیت به شش ماه تبعید به بم کرمان محکوم شد و بلافاصله شهربانی در اجرای حکم تبعید، ایشان را دستگیر و توسط ژاندارمری به تبعیدگاه منتقل کرد. وی فورا به حکم تبعید خود اعتراض کرد و آن را غیر قانونی دانست که اعتراض ایشان در دادگاه تجدید نظر اهواز به تخفیف انجامید و نهایتا در بهار ۱۳۴۵ آزاد و به خرم آباد مراجعت نمود.

علیرغم مخالفت صریح با نظام شاهنشاهی و استبداد حاکم، با بسیاری از عناصر با نفوذ و حتی مقامات لشگری و کشوری و قضایی استان که متدین و مردمی بودند. حشر ونشر و معاشرت می‌نمود و از این طریق ضمن جلب و جذب آنها از نفوذشان برای پیشبرد مبارزات و حل و فصل مشکلات مردم و عشایر استفاده میکرد.

با نفوذی که در بین عشایر داشت بسیاری از اختلافات و حتی خصومت ها و درگیریهای آنها را حل و فصل کرده و با راهنمایی و ارشاد فیصله می‌داد.

با تعصبات و خرافه‌های مذهبی سخت مخالفت می‌ورزید و مسائل را به درستی و با دیدگاه جامع اسلامی تفکیک و قلمروبندی می‌کرد.

در سال ۱۳۵۰ خرم‌آباد را ترک و عازم قم گردید. سکونت در قم و حضور در حوزه علمیه قم فضاهای جدیدی برای فعالیتهای درسی، تبلیغی و مبارزاتی فراروی ایشان قرار داد. وی در قم از درس خارج اساتید برجسته و مراجع تقلید از جمله حضرات آیات عظام گلپایگانی، میرزا جوادتبریزی، و وحید خراسانی بهره برد. سوابق مبارزاتی و علمی این روحانی مبارز و برجسته مورد توجه ویژه حضرت آیت اله العظمی گلپایگانی قرار گرفت به نحوی که در ساعات غیر درسی در بیت معظم له حضور می‌یافت و از اعضاء شاخص بیت ایشان محسوب می‌گردید.

آیت الله صفدری در خلال سالهای اقامت در قم به نمایندگی از سوی حضرت آیت‌الله‌العظمی‌گلپایگانی جهت سرکشی به حوزه‌های علمیه شهرستانها و همچنین فعالیتهای تبلیغی و ارشادی به شهرستانهای بزرگ و کوچک اعزام می‌گردید. در این سفرها و در جلسات گوناگون ضمن ترویج معارف و احکام اسلامی و سامان دادن به فعالیتهای مذهبی و تاسیس پایگاههای دینی همواره به افشاگری بر علیه رژیم پهلوی می‌پرداخت و روشنگری مردم را سرلوحه کار خود قرار می‌داد. در این ارتباط بارها توسط مقامات امنیتی و ساواک تحت تعقیب و دستگیری قرار گرفت و بارها روانه زندان شد.

تجزیه و تحلیل نقش و تلاشهای مذکور از حوصله این مقال خارج است و صرفا به برخی از آنها اشاره می‌شود:

۱- اعزام ایشان از سوی امام خمینی به اتفاق حجت‌الاسلام والمسلمین آشتیانی به اقلید فارس و حل و فصل اختلافات و تنشهای آنجا

۲- نمایندگی امام و تشکیل جهاد سازندگی درشهرستان دماوند

۳- امامت جمعه در شهرستانهای سمیرم و آباده

۴- حاکم شرع دادگاههای انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان و تلاش موثر در برقراری امنیت در این استان مرزی و حساس

۵- نماینده حضرت امام و ریاست سازمان عقیدتی سیاسی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی که در این سمت و در ایتدای جنگ تحمیلی با درایت به حل و فصل مشکلات نیروی هوایی اقدام کرد و با زحمت زیاد عده زیادی از پرسنل نیروی هوایی را که به ناحق پاکسازی شده بودند به دامان ارتش و نیروی هوایی بازگرداند تا بتوانند در پیشبرد دفاع از کشور مشارکت نمایند.

۶- حاکم شرع و رئیس دادگاه انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری

۷- ریاست دادگستری و حاکم شرع دادگاه انقلاب اسلامی کاشان

۸- ریاست کل دادگستری و حاکم شرع دادگاههای انقلاب اسلامی اصفهان

۹- بنیانگذار و ریاست کل دادگستری استان تهران

۱۰-دادستان انتظامی قضات کشور

۱۱-ریاست شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور

عمده فعالیتهای ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی پذیرش سمتهای مهم و حساس قضایی بوده است که با پیشنهاد و اصرار مرحوم آیت‌الله مهدی قاضی خرم‌آبادی که معاونت وقت شورایعالی قضایی را بر عهده داشت، تقبل مسئولیت نموده اند.

ایشان معتقد بودند که علیرغم ابعاد حکومتی و قانونی در تصدی سمت قضاء رعایت جمیع مسائل و احتیاطات شرعیه را بنمایند و در این راستا همواره برای قضاوت شخصا از مراجع عظام وقت اجازه قضاوت دریافت می‌کردند.

به درستی با افراط و تفریط مخالفت و مبارزه می‌کرد. حضور برخی عناصر و دیدگاههای افراطی و تندرو در دستگاه قضایی را مانع از اجرای عدالت و برپایی قضای اسلامی می‌دانست و همواره تلاش و کوشش داشت این دیدگاه ها و عناصر به تعادل گرایش یابند و کسانی که نمی‌پذیرند و یا نمی‌توانند بی‌طرفی را رعایت نمایند از دستگاه قضایی خارج شوند.

در یک جمله مرحوم آیت‌الله صفدری عالمی عامل بود. تمام هم و غم خود را صرف خدمت به مردم و جامعه می‌نمود. در بیان نظرات خود که تماما برگرفته از تعالیم و معارف غنی اسلامی بود بسیار شجاع و قاطع بود. نظم و انضباط، اخلاق، خوشرویی و بزرگ منشی، تقوی و خلوص نیت و پرهیز از هوای نفس و روحیه کمک به دیگران و سعه صدر از ویژگی های بارز شخصیتی ایشان بوده که زبانزد خاص و عام است.

ایشان از ابتدای سال ۱۳۸۸ علیرغم ابتلا به بیماری صعب‌العلاج و بارها انجام عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان ،هیچگاه سنگر مسجد را رها نکرد و با عشق و علاقه تا واپسین روزهای حیات پر بار و معنوی خود و با تحمل سختی‌ها و درد و رنج بسیار به امامت جماعت مومنین می‌شتافتند. سرانجام در سحرگاه روز سه‌شنبه ۰۴/۱۲/۱۳۸۸ تسبیح‌گویان دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست. پیکر مطهر ایشان با حضور خیل عظیم مردم و دوستداران ایشان از مسجدی که سالها در آن اقامه جماعت می‌نمود تشییع گردید. در روز پنج‌شنبه هفتم اسفند نیز با حضور جمع کثیری از مردم قم مراجع عظام تقلید و نمایندگان بیوت حضرات آیات، روحانیون و طلاب و دوستداران ایشان از شهرهای مختلف از مسجد نو به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) تشییع گردید و پس از اقامه نماز به امامت حضرت آیت‌اله العظمی سبحانی بر پیکر مطهرش، در گلزار شهدای شیخان در جوار بارگاه مقدس حضرت معصومه(س) و قبور مطهر علمای بزرگ اسلام آرام گرفت. به مناسبت وفات ایشان مجالس ترحیم باشکوهی با حضور خیل عظیم مومنین علاوه بر تهران در شهرهای قم، هرسین کرمانشاه، خرم آباد، اصفهان و سربندان دماوند بر پا گردید.

 مدیر سایت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن