اطلاعات سربندانتاریخچه سربندان

آموزش به سبک مدرن و مدارس امروزی در سربندان

آموزش در روستای سربندان پس از گذراندن دوران مکتبخانه در سال ۱۳۳۰ وارد دوره جدیدی شد به طوریکه عده ای از نمایندگان دولت در آن زمان با ورود به دهستان سربندان و مشاهده وضع آموزش تصمیم گرفتند با همکاری اهالی روستا مدرسه ای را به صورت اجاره ای اداره نمایند که در آن شیوه های جدید اموزش اجرا شود و بدین طریق بود که آموزش دوران گذار خود را از مکتبخانه به مدرسه سپری کرد.

اولین مدرسه سربندان در سال ۱۳۳۰ آغاز به فعالیت کرد در اولین دوره اهالی روستا خانه شخصی به نام قنبر شادلویی را به عنوان مدرسه اجاره کردند در این مدرسه جتاب آقای تدریسی مدیریت مدرسه را عهده دار بود و جناب آقای صالحی که از اهالی دماوند است به عنوان معلم کار تدریس را در دست گرفت ، با گذشت زمان و نیازهای جدیدتر دولت تصمیم گرفت مدرسه ای را بسازد.

در روستا منطقه ای در کنار رودخانه ، به نام منطقه شاه عباسی بود که در آن چاپارخانه قرار داشت دولت آن ناحیه را برای بار اول حدود سال ۱۳۳۲ بازسازی کرد و مدرسه ای را در آن ساخت که جناب آقای حاجی آقاتی مدیر مدرسه بود و آقایان کاظمی، ابولحسنی، بی غرض و سیّد طباطبایی دبیر و آموزگار مدرسه به شمار می آمدند و خدمات ارزنده ای در روستا انجام دادند. این مدرسه در سال ۱۳۵۱ مجدداً بازسازی شده گه کار کلنگ زدن آن را خانم ام کلثوم متولی که از سپاهیان دانش محسوب میشد بر عهده داشت.

بعد از این مدرسه جناب آقای مجید محسنی که از نمایندگان مجلس آن روزهای دماوند محسوب میشد تصمیم گرفت در کنار کوه نارنج قلعه مدرسه دیگری بسازد که کار کلنگ زنی آن را نیز خود آقای مجید محسنی انجام داد.

اصل ششم از اصول انقلاب سفید (شاه و مردم) در زمان محمدرضا شاه سپاهیان دانش بودند که زمان ورود آن ها به روستای ما به سال ۱۳۴۸ بر میگردد و از اولین ورودی های آن میتوان به پری و عزّت ابراهیمی اشاره کرد. پس از ورود سپاهیان دانش به روستا آموزش به شیوه ای کاملاً نوین در روستا اجرا شد بعد از خانم ها ابرهیمی، ام کلثوم متولی و کبری پنجه شاهی وارد روستا شدند پس از آن ها هم نوبت به گلی میدیان، قیدافه امیدیان و….رسید.

بعد از آقای حاجی آقاتی، آقایان رادفر، طوسیان و بخشنده هر کدام به عنوان مدیر یا آموزگار در تعلیم اهالی روستا کوشیدند و خدمات ارزنده ای انجام دادند پس از ایشان شادروان جناب آقای عباسعلی جعفری که از اهالی بومی روستا محسوب میشد به عنوان اولین مدیر بومی مدرسه منصوب گردید همزمان با ایشان هم خانم ام کلثوم متولی مدیر مدرسه دخترانه به شمار میآمد. در آن زمان آقای فریار رئیس آموزش و پرورش شهرستان دماوند بود که بارها از خدمات عباسعلی جعفری و خانم ام کلثوم متولی در روستا تقدیر و تشکر نمود که در زیر نمونه ای از آن آورده شده است:

در آن زمان مدرسه سربندان و مدیریت آقای عباسعلی جعفری به عنوان مدرسه و مدیر نمونه در سطح شهرستان بارها معرفی شدند.

از تمامی عزیزانی که به آموزش و پرورش روستا خدمت کردند و عمر خویش را در جهت تعلیم و تربیت اهالی روستا سپری نمودند و نیز از کسانی که به من در گردآوری مطالب یاری رساندند از جمله آقایان عیسی یعقوبی(کدخدای سابق روستا) و حسین مرادی (شورای محترم روستا) و… نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

با سپاس

 ستار جعفری

منبع: سربندان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن